اینرتودترینیت – inertodetrinite

اینرتودترینیت کم و بیش دارای ذرات ریز با اندازه کوچک‌تر از ۳۰ میکرون با انعکاس قوی است. در کل، این ذرات، اجرا و بقایای فوزینیت، سمی فوزینیت، ماکرینیت و اسکلروتینیت می‌باشند. به خاطر کوچکی ذرات موجود در آن، امکان تشخیص جداگانه این ذرات وجود ندارد به این جهت مجموعه این ذرات را اینرتودترینیت نامیده‌اند.
در مباحث فوزینیت و سمی فوزینیت گفته شد که به دلیل فشار وارده به فوزینیت یا سمی فوزینیت و یا به دلیل حمل و نقل آن در مراحل رسوبگذاری اجزای بافت‌های فوزینیزه شده خرد شده و در اندازه‌های ریز منتشر می‌شوند. هر گاه این اجزاء به اهم تمرکز یابند، به حالت اینرتودترینیت دیده می‌شوند.
اینرتودترینیت شامل خرده‌های فوزینیت، سمی فوزینیت، اسکلروتینیت و ماکرینیت و مقدار کمی از بقایای گیاهی متلاشی شده و فوزینیتیزه شده در داخل پیت است .
گاهی اوقات به دلیل خشکی بیش از حد سطح پیت، آتش سوزی از داخل پیت ایجاد شده و ایجاد خاکستر زیادی می‌کند. این خاکستر به صورت در جا رسوب نمی‌کند چون به آسانی توسط باد حمل شده و یا آب باتلاق حل می‌شود. مقداری زغال چوب در روی زمین باقی

می‌ماند که به دلیل تراکم کافی (افق‌های فوزینیت fusinite horizons) را به وجود می‌آورد ولی بخش اعظم آن توسط باد جابجا شده و به صورت اجزای ریز فوزینیت fusinite در می‌آید که این اجزاء اگر در آب بیفتند اینرتودترینیت inertodetrinite تشکیل می‌شود.
در اورگلدز فلوریدا بعد از زه کشی در سطح پیت موّاد دانه ریزی به صورت کود ‘muck’ شکل می‌گیرند که حاوی بقایای گیاهی بوده و به واسطه فعالیت قارچ‌ها و آکتینومیسه ها actinomyces به شدّت متلاشی شده و به رنگ سیاه در آمده‌اند. علاوه بر این پیت خشک می‌تواند توسط کرم‌های ریز mites و سایر ارگانیسم‌های ریز (کولمبولا Collembolae، انچیتراده Enchytraeidae) خورده شده و تبدیل به کود شود، مدفوع این حیوانات حاوی رنگدانه های سیاه است که محصولات متابولیک حاصل از باکتری و قارچ بوده و می‌تواند در تشکیل اینرتودترینیت شرکت داشته باشد. به طور مشابه فلوبافن های حاصل از تجزیه و تلاشی بافت‌های گیاهی می‌تواند منبع اجزای اینرتودترینیت باشند.